Polecane strony:
A A A

Lotus 1-2-3 – informacje ogólne

Lotus 1-2-3 był przez wiele lat najbardziej popularnym programem użytkowym na komputery typu IBM PC na świecie. Również teraz jest w ścisłej czołówce najlepiej sprzedających się programów i ciągle przewodzi w swojej klasie - arkuszy kalkulacyjnych.

Lotus 1-2-3 jest przedstawicielem klasy programów, które pojawiły się dopiero wraz z komputerami osobistymi. Nie były stosowane na dużych komputerach, tak jak np. bazy danych, nie stanowiły rozwinięcia systemów stosowanych na specjalnych urządzeniach quasi-komputerowych, jak to miało miejsce w przypadku procesorów tekstu. Ta nowa klasa programów to arkusze kalkulacyjne (ang. spreadsheets). Wszędzie tam, gdzie ilość danych i konieczność naprawdę skomplikowanego nimi manipulowania nie ogranicza wyboru do poważnego programu bazy danych (jaką jest np. dBase III plus, czy dBase IV), a gdzie dodatkowo trzeba obliczać szereg liczb na podstawie danych pierwotnych, opłaca się stosować właśnie arkusze kalkulacyjne.

Pierwszy program typu arkusz kalkulacyjny był wynikiem pomysłu niejakiego Daniela Brie klina. Program tenMiiywał się VisiCalc, przyniósł fortunę swoim autorom i był programem, który spowodował, że komputery osobiste przestano traktować jako zabawki hobbystów, a zaczęto traktować jako narzędzie businessmana. Mowa tu jeszcze o komputerach 8-bitowych, jako że VisiCalc ukazał się na rynku w roku 1979, na dwa lata przed pojawieniem się komputera osobistego 16-bitowego - IBM PC.

O tym do czego służy program typu arkusz kalkulacyjny dowiesz się dogłębnie (na przykładzie Lotusa 1-2-3) po przeczytaniu całej tej książki. By wstępnie zapoznać cię z ideą tego typu programów rozpatrzmy prosty przykład: Powiedzmy, że chodzi nam o stworzenie wykazu liczby uczniów pewnego liceum ogólnokształcącego z rozbiciem na chłopców i dziewczęta. O coś takiego:

Dysponując danymi dotyczącymi ilości chłopców i dziewcząt w poszczególnych klasach zajęłoby nam zaledwie kilka minut obliczenie wiersza „Ogółem" i kolumny „Razem" przy pomocy kartki i ołówka. Gdy wprzęgniemy do pracy kalkulator, czas ten nawet będziemy mogli skrócić. Przy pomocy programu typu arkusz kalkulacyjny jak np. Lotus 1-2-3 i mając zaledwie kilkugodzinne przeszkolenie i doświadczenie w pracy z tym programem, powinno nam to zająć jeszcze mniej czasu. Tyle tylko aby wpisać dane dla [poszczególnych klas (w kolumnach „Chłopcy" i „Dziewczyny") i powiedzieć programowi, [że w wierszu „Ogółem" ma obliczyć sumę tego co jest powyżej, a w kolumnie „Razem" kumę kolumn „Chłopcy" i „Dziewczyny". Obliczeń dokona program automatycznie. Gdy lv którejś z klas zmieni się liczba uczniów (chłopców lub dziewcząt), wystarczy zmienić tylko jedną odpowiednią liczbę, a sumy w wierszu „Ogółem" i kolumnie „Razem" zostaną przeliczone automatycznie.

Ten prosty przykład pozwoli ci na wyrobienie sobie zdania o idei stojącej za programami typu arkusz kalkulacyjny. Oczywiście programy te, w tym Lotus 1-2-3, mają znacznie większe możliwości. Poznasz je w dalszych rozdziałach tej książki. Jak powiedzieliśmy, pierwszym programem typu arkusz kalkulacyjny był VisiCalc. Zdominował on rynek jeśli chodzi o komputery 8-bitowe. Twórcy tego programu zbyt późno się jednak zorientowali, że przyszłość należy do 16-bitowego IBM PC. Rozumiał to młody przedsiębiorca komputerowy Mitch Kapor. W 1982 roku na lynku pojawił się program nazwany Lotus 1-2-3, arkusz kalkulacyjny z dodatkowymi funkcjami manipulacji danych i grafiki. Był on zaprogramowany właśnie z myślą o IBM PC, który na rynku pojawił się w 1981 roku. Ideę programu wymyślił Kapor, programował programista Jonathan Sachs, całość sfinansowała grupa inwestorów na czele z Benem Rosenem. Wszyscy oni zostali milionerami dzięki błyskawicznemu sukcesowi programu Lotus 1-2-3, a firma przez nich stworzona, o nazwie Lotus jest dzisiaj jedną z największych przedsiębiorstw software'owych.

Lotus 1-2-3 jest dziś jednym z wielu programów typu arkusz kalkulacyjny na rynku światowym. Do jego głównych konkurentów należą m.in. SuperCalc, Excel i Quatro. Dlaczego program ten nazywa się Lotus 1-2-3? Nazwa odnosi się do tego, że można go się szybko nauczyć, tak jak prostego liczenia do trzech raz, dwa i trzy. Ta książka ma za zadanie ci w tym pomoc,