Polecane strony:
A A A

Poruszanie się metodą komórka po komórce

Najprostszą metodą poruszania się po arkuszu jest przesuwanie wskaźnika komórki do komórki sąsiedniej za pomocą klawiszy ze strzałkami. Polega to po prostu na naciskaniu jednego z czterech klawiszy ze strzałkami, znajdujących się zwykle po prawej stronie klawiatury. Strzałka w prawo przesuwa wskaźnik w prawo, strzałka w lewo - w lewo, w górę - w górę a strzałka w dół - w dół.

Gdy na dole ekranu znajduje się wskaźnik NUM, nie można używać klawiszy ze strzałkami, znajdujących się po prawej stronie klawiatury. Jeśli chcemy go usunąć, wystarczy nacisnąć klawisz [NUM LOCK]. (Wskaźnik NUM oznacza, że strzałki są wyłączone, a prawa strona klawiatury stała się klawiaturą numeryczną.)

Jeśli wskaźnik komórki znajduje się na skraju arkusza lub na skraju obszaru „zamrożonego", próba przekroczenia granicy spowoduje pisk komputera i brak przesunięcia wskaźnika. Jeśli wskaźnik znajduje się na skraju okna (ekranu) i nie zachodzi jednocześnie przypadek opisany w poprzednim akapicie, próba wyjścia poza okno (ekran) spowoduje przesunięcie okna w przeciwnym kierunku.

Przesuwanie wskaźnika dokonuje się w nieznacznie inny sposób, jeśli na dole ekranu ukazuje się wskaźnik SCROLL. Opiszemy to w dalszej części tego podrozdziału. Przesuwanie wskaźnika do sąsiedniej komórki jest najprostszym sposobem poruszania się po arkuszu, jest jednak sposobem najwolniejszym. O szybszych sposobach poniżej.