Polecane strony:
A A A

Wersja 3.0

W roku 1989 ukazała się długo oczekiwana wersja 3.0 programu. Jest ona również zgodna „w dół" z poprzednimi wersjami. Główną nowością jest wprowadzenie trzeciego wymiaru. Praca nie jest zorganizowana jedynie na dwuwymiarowym arkuszu, można również skorzystać z trzeciego wymiaru - z kilku nakładających się na siebie arkuszy. Innymi rozszerzeniami są możliwość jednoczesnej pracy na kilku plikach, funkcja undo, funkcja uczenia przy tworzeniu programu makro, druk w tle pracy, rozbudowana grafika, możliwość druku wykresów bezpośrednio z wewnątrz programu 1-2-3 (a nie za pomocą programu PrintGraph) i wiele innych. Wersja 3.0 ma również wady. Grono użytkowników tej wersji ograniczone jest koniecznością posiadania komputera klasy AT z co najmniej 1MB pamięci RAM i twardym dyskiem. Wersja 3.0 jest również kilkakrotnie wolniejsza od wersji 2 i 2.01.

Wersja 3.0 potrafi pracować zarówno pod kontrolą systemu operacyjnego DOS jak i systemu OS/2. Okrojoną mutacją wersji 3.0 jest wersja 2.2 programu Lotus 1-2-3. Ukazała się ona równocześnie z 3.0. Wersja ta nie posiada możliwości pracy w trzech wymiarach, „chodzi" jednak na zwykłych komputerach klasy XT. I

Autor, po zaznajomieniu się z wersją 3.0, uważa że przestawić się na nią powinni] szczególnie ci, których specyfika pracy wymaga pracy z wieloma arkuszami, w przestrzel ni trójwymiarowej (a dysponują odpowiednim sprzętem klasy AT). Dla pozostałych osób mogą wystarczyć wersje 2 i 2.01, ewentualnie 2.2. Większość omawianych zagadnień wygląda tak samo w wersji 3.0 jak było to w weflsjach 2 i 2.01. Gdy jakieś zagadnienie będzie nowe dla wersji 3.0, będzie to wyraźnie zaznaczane. Gdy mowa będzie o wersji 2, oznacza to, że chodzi także o 2.01, gdyż te dwie wersje różnią się naprawdę jedynie w minimalnym stopniu.